Wszystko, co musisz wiedzieć o cellulicie

Wszystko, co musisz wiedzieć o cellulicie

Szybkie fakty na temat cellulitu.
Zazwyczaj dotyczy to pośladków i ud, ale może występować również w innych miejscach.

  • Od 80 do 90 procent kobiet prawdopodobnie będzie miało cellulit.
  • Ze względu na swoją konsystencję cellulit znany jest również jako skóra o skórce pomarańczowej.
  • Dostępnych jest wiele zabiegów, ale efekt jest w większości tymczasowy.
  • Dieta o niskiej zawartości tłuszczu, palenie tytoniu

Co to jest cellulit?

Cellulit to termin określający tworzenie się grudek i wgłębień w skórze.

Powszechne nazwy dla cellulitu to skórka pomarańczowo-łupkowa, skórka chałupnicza, uszkodzenia gradowe i zjawisko materaca.

Cellulit może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale częściej występuje u kobiet, ze względu na różne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, mięśniowej i łącznej. Od 80 do 90 procent kobiet może doświadczyć cellulitu w pewnym momencie swojego życia.

Gatunki cellulitu

Opublikowana w 2009 r. skala ciężkości cellulitu klasyfikuje stan w trzech klasach:

  • Stopień 1, czyli łagodny: Wygląd „skórki pomarańczowej”, z powierzchownymi wgłębieniami od 1 do 4, oraz lekko „obłożonym” lub obwisłym wyglądem skóry.
  • Stopień 2, lub umiarkowany: Występuje od pięciu do dziewięciu średnio głębokich zagłębień, wygląd „twarogu”, a skórka wydaje się umiarkowanie obłożona.
  • Stopień 3, albo poważny: Wygląd „materaca”, z 10 lub więcej głębokimi wgłębieniami, a skóra jest mocno obłożona.

Przyczyny

Dokładna przyczyna cellulitu nie jest znana, ale wydaje się wynikać z interakcji pomiędzy tkanką łączną w warstwie dermatologicznej, która leży pod powierzchnią skóry, a warstwą tłuszczu, która znajduje się tuż pod nią.

U kobiet, komórki tłuszczowe i tkanka łączna w tej warstwie są ułożone pionowo.

Jeśli komórki tłuszczowe wystają do warstwy skóry, daje to wrażenie cellulitu.

U mężczyzn, tkanka ma strukturę krzyżową, co może tłumaczyć, dlaczego jest mniej prawdopodobne, że będą mieli cellulit niż kobiety.

Niektóre inne czynniki wydają się być związane z szansą pojawienia się cellulitu.

Czynniki hormonalne i wiek

Hormony prawdopodobnie odgrywają ważną rolę w rozwoju cellulitu. Estrogeny, insulina, noradrenalina, hormony tarczycy i prolaktyna są częścią procesu produkcji cellulitu.

Jedna z teorii jest taka, że ponieważ estrogen u kobiet zmniejsza się w podejściu do menopauzy, zmniejsza się również przepływ krwi do tkanki łącznej pod skórą.

Niższa cyrkulacja oznacza mniejszą ilość tlenu w obszarze, co skutkuje niższą produkcją kolagenu. Komórki tłuszczowe również powiększają się wraz ze spadkiem poziomu estrogenów.

Te czynniki razem sprawiają, że złogi tłuszczu są bardziej widoczne. Gdy tłuszcz pod skórą wystaje przez słabnącą tkankę łączną, pojawia się znany efekt wgłębienia.

Wiek powoduje również, że skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej podatna na zwiotczenie. Zwiększa to szanse na rozwój cellulitu.

Czynniki genetyczne

Niektóre geny są niezbędne do rozwoju cellulitu. Czynniki genetyczne mogą być związane z szybkością przemiany materii danej osoby, rozmieszczeniem tłuszczu pod skórą, pochodzeniem etnicznym i poziomem krążenia. Mogą one wpływać na szansę rozwoju cellulitu.

Czynniki dietetyczne i styl życia

Cellulit nie jest powodowany przez „toksyny”, chociaż zdrowy tryb życia może pomóc zmniejszyć ryzyko.

http://braciadrossel.pl/

Previous Jak znaleźć dobre biuro tłumaczeń? Ceny biur tłumaczeń
Next Rozdzielczość druku: Co to jest i dlaczego jest tak ważne?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Fotel fryzjerski Ayala – czy warto go mieć?

Założenie własnego zakładu fryzjerskiego oznacza nie tylko konieczność konkurowania z innymi pod względem ceny oraz umiejętności, lecz także i wystroju wnętrz. Chociaż nie jest to najważniejsze, to jednak wizyta u

Life&Style 0 Comments

8 Wskazówek dotyczące zwiększenia żywotności baterii smartfonu

W tym technologicznie połączonym świecie, jesteśmy na naszych telefonach komórkowych bardziej niż kiedykolwiek. Oznacza to, że ważne jest, aby nasze baterie były w pełni naładowane. Oto kilka rzeczy, które można

Life&Style 0 Comments

Artyści i fotografowie coraz częściej wchodzą na drogę sądową

Korzystanie z twórczości innej osoby może naruszać jej prawa majątkowe i osobiste. Plagiat jest zjawiskiem stosunkowo częstym w szkolnictwie, zwłaszcza wyższym. Coraz większa jest jednak świadomość konieczności walki z tym zjawiskiem na uczelniach. Rośnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź