Uszkodzenie spowodowane przez ukryte kazirodztwo

Uszkodzenie spowodowane przez ukryte kazirodztwo

Miłość dziecka do rodziców jest silna – ale co się dzieje, gdy ta naturalna więź jest wykorzystywana przez rodzica, który nie potrafi lub nie chce wyznaczyć odpowiednich granic? Osoby, które przeżyły przemoc emocjonalną w dzieciństwie, powinny wiedzieć o skutkach ukrytego kazirodztwa.

Zdrowa więź emocjonalna między rodzicem a dzieckiem powinna być bliska i kochająca, a dzieci powinny móc polegać na wsparciu emocjonalnym rodziców i ufać im. Jednakże, gdy rodzic polega na dziecku, aby zaspokoić jego potrzeby emocjonalne, wtedy ta bliskość może się udusić. Brak odpowiednich granic w ukrytym kazirodztwie tworzy obciążenie emocjonalne, które trwa do dorosłości i może prowadzić do różnych problemów z intymnością i relacjami.

Co to znaczy „Ukryte kazirodztwo”?

Ukryte kazirodztwo to specyficzny rodzaj emocjonalnego wykorzystywania, w którym rodzic polega na dziecku w zakresie emocjonalnego wsparcia, afirmacji i opieki, które powinno być zapewnione przez małżonka. W przeciwieństwie do jawnego kazirodztwa, ukryte kazirodztwo nie polega na fizycznym dotknięciu, lecz na niefizycznym zachowaniu seksualnym między dwoma krewnymi. Poufne kazirodztwo może obejmować takie zachowania jak:

  • Odpowiednia do wieku rozmowa płciowa między rodzicem a dzieckiem
  • Nieodpowiednie pseudonimy dla dziecka, takie jak chłopak/dziewczyna, mąż/żona, kochanek itp.
  • Ciągłe żądania od rodzica dotyczące uwagi, bezpieczeństwa lub potrzeb emocjonalnych dziecka
  • Komentowanie rozwijającego się ciała dziecka, szczególnie w sposób seksualny

Z ukrytym kazirodztwem granice emocjonalne między rodzicem a dzieckiem nie są rozmyte, ale całkowicie przekroczone. Dzieci mogą czuć się „icky” i uwięziony jak rodzic konsekwentnie polega na nich na wsparcie emocjonalne, które powinno być udzielone przez dorosłego znaczącego innego.

Rodzice, którzy wykazują tak nienormalne zachowania w relacjach z dziećmi, wyraźnie zmagają się z innymi problemami. Istnieje kilka czynników, które wpływają na ten szkodliwy typ rodzicielstwa dzieci, do których należy m.in:

Zerwanie lub brak relacji z osobami dorosłymi

Rozwód, separacja lub brak związku emocjonalnego z inną osobą dorosłą może skutkować tym, że rodzic niewłaściwie opiera się na swoim dziecku w celu nawiązania emocjonalnego związku i afirmacji. Często ci, którzy doświadczyli ukrytego kazirodztwa, zgłaszają to jako prekursora do nadużyć emocjonalnych.

Problemy historyczne z ich rodzinami

Dorośli, którzy angażują się w ukryte kazirodztwo, mogli doświadczyć go sami jako dzieci i dlatego oczekują takiego emocjonalnego uwikłania jako „normalnej” części relacji rodzic-dziecko. Jest to również znane jako „wrogość pokoleniowa”. I odwrotnie, dorosły, który miał odległy, zaniedbany lub nieobecny związek z rodziną, może przesadzić z dzieckiem, przekraczając niezbędne granice i polegając na tym dziecku, aby wypełnić luki w swoim własnym życiu.

Podstawowe kwestie dotyczące osobowości

Niektóre zaburzenia osobowości, zwłaszcza narcystyczne zaburzenia osobowości (NPD), mogą predysponować dorosłego do angażowania się w ukryte kazirodztwo. Wynika to z silnego poczucia osobistego uprawnienia, które jest częścią NPD, co sprawia, że dorosły czuje się tak, jakby domagał się pełnego emocjonalnego wsparcia i uwagi swojego dziecka. Dodatkowo, osoby, które są w wysokim stopniu zależne emocjonalnie, mogą być również podatne na ukryte kazirodztwo.

Wszyscy dorośli, ale wciąż utknęli: Skutki ukrytego kazirodztwa

W miarę jak dzieci stają się dorosłymi, może pojawić się mniej „obciachowe” lub „dziwne” uczucie związane z zachowaniem rodzica, a bardziej z uczuciem przeciążenia przez nie – tu właśnie seksualna niestosowność ukrytego kazirodztwa przechodzi w bardziej ogólny wątek.

Możesz czuć się sfrustrowany, zbyt zaangażowany i całkowicie zobowiązany w związku z rodzicem. Podczas gdy odległość, wyobcowanie lub śmierć mogą oferować tymczasową ulgę na pewnym poziomie, długoterminowy wpływ ukrytego kazirodztwa na intymne związki dorosłych jest znaczący.

https://terapie-uzaleznien.pl/a/dddf,psychologiczne-skutki-ukrytego-kazirodztwa

Previous Jak znaleźć dobrego ginekologa?
Next Czym charakteryzując się kolorowe soczewki?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Ginekolodzy to lekarze specjalizujący się w dziedzinie zdrowia kobiet, z naciskiem na kobiecy układ rozrodczy. Zajmują się one szerokim zakresem zagadnień, w tym położnictwem, czy też ciążą i porodem, menstruacją

Life&Style 0 Comments

Czym jest aparat ligaturowy?

Pacjenci ortodontyczni bardzo często muszą podjąć decyzję czy wybierają klasyczny aparat ligaturowy czy też wolą aparat samoliguturujący. Pojawia się w związku z tym pytanie co odróżnia oba rodzaje aparatów. Aby

Life&Style 0 Comments

8 Wskazówek dotyczące zwiększenia żywotności baterii smartfonu

W tym technologicznie połączonym świecie, jesteśmy na naszych telefonach komórkowych bardziej niż kiedykolwiek. Oznacza to, że ważne jest, aby nasze baterie były w pełni naładowane. Oto kilka rzeczy, które można

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź