Typy drukarek

Typy drukarek

W drukarstwie dokonano wielu innowacyjnych rozwiązań. Wraz z rozwojem technik komputerowych do wytwarzania drukowanych kopii grafiki lub tekstu zaczęto używać drukarek. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów drukarek. Zobaczmy, jakie one są.

Drukarki atramentowe

Nazywane są także drukarkami strumieniowymi. Jest to rodzaj drukarek komputerowych, które wytwarzają znaki i grafikę spryskując papier mikroskopijnymi kropelkami bardzo szybko wysychającego atramentu. Na rynku dostępne są drukarki atramentowe bardzo różnej wielkości. Do wyboru są małe urządzenia, które mogą współpracować z małymi komputerami jak i bardzo duże drukarki. Te drugie są przeznaczone do wysokonakładowych druków komercyjnych. Jakość druku z drukarek atramentowych jest naprawdę bardzo wysoka. Ich zaletą jest też to, że pracują bardzo cicho. W efekcie małe drukarki atramentowe zaczynają wypierać drukarki uderzeniowe.

Drukarki igłowe

Często nazywa się je także drukarkami mozaikowymi. Wytwarzają one każdy znak oddzielnie na zasadzie drukowania wzoru (mozaiki) bardzo małymi kropeczkami. Głowica drukarki igłowej składa się z bloku lub z pionowej linii złożonych z 9 lub 24 igieł drukujących. Igły są wypychane wybiórczo do przodu, gdy głowica drukarki przesuwa się z jednej strony papieru na drugą. Igły uderzają w nasączoną tuszem taśmę. Na papierze, który znajduje się pod spodem powstaje wzór kropek. Odpowiadają one poszczególnym literom. Drukarki igłowe są bardzo elastyczne. W efekcie mogą drukować grafikę i tekst w różnych krojach czcionek. W zakupie i eksploatacji drukarki igłowe są tańsze od atramentowych i laserowych. Ich wadą jest głośna praca. Wiele do życzenia pozostawia także jakość druku.

Drukarki laserowe

Do narysowania obrazu, który ma zostać wydrukowany wykorzystywany jest laser. Ważnym elementem laserowej drukarki jest światłoczuły bęben. To na nim w pierwszej kolejności laser rysuje obraz, następnie jest on przenoszony na papier przy pomocy ładunku elektrostatycznego. Drukarki laserowe naraz drukują całą stronę. Jakość druku zależy przede wszystkim od tego, jaka jest wielkość kropek, które są drobinkami tonera. Większość drukarek laserowych, które są dostępne na rynku drukuje do 120 kropek na centymetr. Typowa drukarka laserowa używana w biurze na minutę może wydrukować od 4 do 20 stron. Są obecnie bardzo popularne, mają bowiem wiele zalet. Pracują niemal bezgłośnie, charakteryzują się także bardzo wysoką jakością druku. Praktycznie wyparły drukarki igłowe i drukarki wierszowe.

Drukarki wierszowe

Drukują naraz cały wiersz znaków. Mogą drukować tylko w jednym kroku czcionki, ale za to bardzo szybko. Nie drukują grafiki, pracują bardzo głośno. Jeszcze w latach 80. były bardzo popularnymi urządzeniami do wysokonakładowych  wydruków. Dzisiaj są zastępowane przez drukarki laserowe lub stronicowe.

Drukarki to dzisiaj bardzo popularne urządzenia wykorzystywane w biurach, domach, różnego rodzaju instytucjach. Różnią się między sobą miedzy innymi ceną, technologią i jakością druku.

Więcej na raw-pol.pl

Previous Tragedia nad wodą
Next Miało być słodko, a będzie gorzko

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Pracownice banku zapobiegły utracie oszczędności

Komendant Miejski Policji we Włocławku podziękował dwóm pracownicom banku za czujność i szybką reakcję, kiedy jeden z klientów chciał wypłacić wszystkie swoje oszczędności. Okazało się, że od starszego mężczyzny oszuści

Wiadomości 0 Comments

WISŁA POD CZUJNYM OKIEM WŁOCŁAWSKIEJ POLICJI I STRAŻY RYBACKIEJ

Policjanci z włocławskiego ogniwa wodnego wspólnie z państwową i społeczną strażą rybacką przeprowadzili po raz kolejny działania na Wiśle. Służby sprawdzały, czy przestrzegane są przepisy ustawy o rybactwie śródlądowym. Niestety

Wiadomości 0 Comments

Odblaskowi goście we Włocławskiej komendzie

Włocławska komenda gościła miłych gości, którzy w drodze do komendy ubrani byli w kamizelki odblaskowe. Były nimi dzieci uczestniczące w zorganizowanych feriach przez Szkołę Podstawową nr 7 we Włocławku. Spotkania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź