Garść informacji o drukarkach

Garść informacji o drukarkach

Współczesne drukarstwo diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu lat. Rozwiązania, które zrewolucjonizowały drukarstwo mają związek z rozwojem technik komputerowych. Nowoczesne drukarki pojawiły się na wyposażeniu nie tylko biur. Są to urządzenia, które chętnie kupowane są także do domów i szkół.

Najbardziej podstawowe rodzaje drukarek

Drukarki można podzielić na kilka różnych rodzajów. Wśród nich wyróżniamy między innymi drukarki w wirującą głowicą. To typ drukarek, który zapewnia uzyskanie wydruków bardzo wysokiej jakości. Te drukarki nadają się jednak tylko do drukowania plików tekstowych, nie da się wykorzystać ich do drukowania obrazów graficznych. Jeśli zależy nam na drukowaniu zarówno tekstów jak i grafik, możemy zainteresować się drukarkami igłowymi. Na rynku dostępne są także drukarki atramentowe i laserowe.

Drukarki można podzielić według różnych kryteriów. Drukarki z wirującą głowicą można umieścić w kategorii drukarek uderzeniowych. Z kolei drukarki laserowe i atramentowe są zaliczane do drukarek bezuderzeniowych. Jeśli za kryterium podziału dostępnych na rynku drukarek zostanie wzięta podstawowa jednostka druku, to będzie można mówić o drukarkach znakowych, wierszowych i stronicowych. Czym wyróżniają się drukarki uderzeniowe?Ich nazwa pochodzi od sposobu ich pracy. W drukarkach tych znaki powstają dzięki temu, że uderzają one w nasączoną tuszem taśmę. Pod taśmą znajduje się papier, na który przenoszone są znaki. Drukarki uderzeniowe mogą jednocześnie wydrukować kilka kopii tego samego dokumentu. Pracują one stosunkowo głośno i wolno. Tracą dzisiaj na popularności. Do drukarek uderzeniowych  należą niektóre typy drukarek wierszowych. Cechy drukarek bezuderzeniowych Zaliczane do nich drukarki atramentowe i laserowe działają na zupełnie innych zasadach, ale mają jedną wspólną cechę. Znaki, które drukarki te tworzą powstają bez fizycznego kontaktu z papierem.

W przypadku drukarek atramentowych znaki teksty i grafiki powstają dzięki temu, że papier jest spryskiwany przez nie bardzo cienkim strumieniem atramentu. Atrament wysycha oczywiście bardzo szybko, druk nie rozmazuje się i ma bardzo dobrą jakość. Pierwsze drukarki laserowe można było kupić w latach 80. XX wieku. Były to urządzenia drogie, kupowano jest więc tylko do dużych firm. Konstruując drukarki laserowe oparto się na technologii, która wykorzystywana jest w fotokopiarkach. Oznacza to, że w drukarkach laserowych wykorzystana została technologia elektrostatyczna.

Jak działają drukarki atramentowe?

Pierwsze drukarki atramentowe zostały wprowadzone do sprzedaży na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Na spopularyzowanie czekały prawie 10 lat. Pierwsze drukarki atramentowe  były urządzeniami drukującymi tylko w kolorze czarno-białym. Drukarki atramentowe, które drukowały także w kolorze trafiły do sprzedaży w roku 1991. Zaletą drukarek atramentowych jest to, że drukują one zarówno tekst jak i grafikę. Jeszcze wyższą jakość wydruków niż drukarki atramentowe zapewniają drukarki laserowe.

Previous Smartfony z Chin z najlepszym aparatem – TOP 5
Next Jakie meble powinny znaleźć się w salonie kosmetycznym?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Polski rynek giełdowy budzi zainteresowanie inwestorów

Pochodzący ze Szwajcarii inwestor i ekonomista, zwolennik austriackiej szkoły ekonomii, przedkładającej mechanizmy wolnego rynku nad regulacyjne działanie państwa Marc Faber postrzega warszawską giełdę jako interesujące miejsce do inwestowania. Ekonomista uważa, że

Strefa Biznesu 0 Comments

Rośnie znaczenie firm rodzinnych na rynku pracy

Ponad 70 proc. polskich przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Jak pokazują wyniki badań, młodzi pracownicy chętnie wybraliby pracę w takim przedsiębiorstwie. Mają one wizerunek pracodawców, którzy dbają o pracownika i u których można liczyć na

Strefa Biznesu 0 Comments

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź