Czym jest aparat ligaturowy?

Czym jest aparat ligaturowy?

Pacjenci ortodontyczni bardzo często muszą podjąć decyzję czy wybierają klasyczny aparat ligaturowy czy też wolą aparat samoliguturujący. Pojawia się w związku z tym pytanie co odróżnia oba rodzaje aparatów. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy przeczytać nasz artykuł.

Jak zbudowany jest aparat stały? Jak wygląda procedura jego założenia? Aparat stały zbudowany jest z zamków, a także drutu ortodontycznego, który mocuje się do zamka. Ortodonta, wykorzystując klej ortodontyczny, umieszcza zamek na powierzchni zęba w odpowiedniej pozycji. Do zębów trzonowych przyklejane są także albo rurki, albo pierścienie.

Następnie zakłada się odpowiednio dobrany drut. Procedura założenia aparatu zwykłego, jak i samoligaturującego jest dokładnie taka sama. Różnica dotyczy wyłącznie budowy zamka. To ona wpływa również na różnice, które dotyczą działania aparatu. Aparaty mające zamki ligaturowane to tradycyjne aparaty, które najczęściej można zauważyć u osób będących w trakcie leczenia ortodontycznego. Tym, co je wyróżnia są rzucającego się w oczy, nierzadko kolorowe gumki, których poprawne określenie to ligatury. Zamek zbudowany jest z podstawy oraz skrzydełek. Drut, który przebiega w zamkach trzymany jest właśnie przez gumki. Obecnie powszechnie stosowane są właśnie gumki, ale dawniej było nieco inaczej. Chętniej stosowane tak zwane krewetki. Były to cieniutkie druciki, które skręcano, nadając im kształt kółek. Obecnie ortodonci sięgają po nie wówczas, gdy z jakiegoś powodu jest to konieczne.

Więcej dowiesz się na http://delasens.pl/jak-wybrac-aparat-ortodontyczny-dla-osoby-doroslej_vzgm.a >>

Stosowanie aparatu ortodontycznego: efekty

Efekty, jakie daje leczenie ortodontyczne są na ogół niezwykle korzystne, a tym samym zachęcające do poddania się leczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która nosi aparat powinna aktywnie uczestniczyć w terapii. Nie należy zaniedbywać higieny jamy ustnej. Trzeba także stosować się do wszystkich zaleceń ortodonty w zakresie użytkowania dodatkowych elementów w domu. Nie można zapominać o przestrzeganiu czasu noszenia aparatu, a także pojawianiu się na wyznaczonych wizytach kontrolnych. Decydując się na aparat ortodontyczny, należy także pamiętać, że leczenie zawsze wiąże się z ryzykiem, które spowodowane jest tym, że ludzkie ciało nie do końca jest przewidywalne. Tym, co odróżnia aparat samoliguturujący są zamki. W ich przypadku nie ma konieczności stosowania ligatur. Wszystko dlatego, że posiadają one wbudowane klapki, których zadaniem jest trzymanie drutu.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

To, w jaki sposób dbamy o higienę aparatu ortodontycznego uzależnione jest od tego, jaki rodzaj aparatu mamy. Utrzymanie higieny w przypadku aparatów stałych nie należy do najłatwiejszych. Resztki jedzenia zbierają się zarówno wokół zamków, drutów, gumek, jak i pierścieni, a ich usunięcie jest trudne. Najrozsądniej jest myć zęby po każdym posiłku, a także dokładnie je nitkować, robiąc to przynajmniej raz dziennie. Stomatolodzy zalecają również, aby sięgać po irygator. Za pomocą wody wyrzucanej pod ciśnieniem usuwa on to, czego normalnie trudno jest się pozbyć.

Previous Program operacyjny inteligentny rozwój - jakie kryteria trzeba spełnić ?
Next Bindowanie

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak zaaranżować mieszkanie?

Przy dekorowaniu małego mieszkania stajemy przed wieloma dylematami: praktycznością czy wyglądem? Minimalizm czy przytulność? Jeśli nie jesteś pewien, jak zaaranżować swoje cztery ściany, aby były funkcjonalne, wygodne, a przede wszystkim

Life&Style 0 Comments

Charakterystyka nasion konopi siewnych

Jakiś czas temu zapanowała moda na zdrowe odżywianie. Nasza świadomość na temat wpływu tego, co jemy na nasze zdrowie i samopoczucie jest coraz większa. Chętnie wprowadzamy do naszego menu produkty,

Life&Style 0 Comments

Artyści i fotografowie coraz częściej wchodzą na drogę sądową

Korzystanie z twórczości innej osoby może naruszać jej prawa majątkowe i osobiste. Plagiat jest zjawiskiem stosunkowo częstym w szkolnictwie, zwłaszcza wyższym. Coraz większa jest jednak świadomość konieczności walki z tym zjawiskiem na uczelniach. Rośnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź