Botoks: Zastosowania kosmetyczne i medyczne

Botoks: Zastosowania kosmetyczne i medyczne

Botoks jest lekiem, który osłabia lub paraliżuje mięśnie. W małych dawkach może zmniejszyć zmarszczki skóry i pomóc w leczeniu niektórych schorzeń. Botox jest białkiem wyprodukowanym z toksyny botulinowej, którą wytwarza bakteria Clostridium botulinum. Jest to ta sama toksyna, która powoduje zatrucie jadem kiełbasianym.

Botoks jest toksyny, ale gdy lekarze używają go prawidłowo i w małych dawkach, może mieć korzyści. Ma on zastosowanie zarówno kosmetyczne jak i medyczne. Jako zabieg kosmetyczny, zastrzyki z botoksu mogą zmniejszyć widoczność zmarszczek skórnych. Ponadto, Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła go jako leczenie różnych problemów zdrowotnych, w tym skurcze powiek, nadmierne pocenie się, niektóre zaburzenia pęcherza moczowego i migreny.

Co to jest Botox?

Botox pochodzi od bakterii C. botulinum, które są obecne w wielu naturalnych środowiskach, w tym w glebie, jeziorach, lasach i przewodach pokarmowych ssaków i ryb. Naturalnie występujące bakterie i zarodniki C. botulinum są na ogół nieszkodliwe. Problemy pojawiają się tylko wtedy, gdy przetrwalniki się przekształcają i zwiększa się populacja komórek. W pewnym momencie bakterie zaczynają produkować toksynę botulinową, śmiertelną neurotoksynę odpowiedzialną za zatrucie jadem kiełbasianym.

Toksyna botulinowa jest niezwykle niebezpieczna. Niektórzy naukowcy szacują, że 1 gram krystalicznej formy toksyny może zabić 1 milion ludzi, a kilka kilogramów może zabić każdego człowieka na planecie. Producenci wykonują zastrzyki z botoksu z bardzo małymi dawkami toksyny botulinowej. Lek może tymczasowo sparaliżować mięśnie, co może przynieść korzyści osobom z różnymi zaburzeniami mięśni lub nerwów.

Handlowe preparaty toksyny botulinowej obejmują:

  • onabotulinum-toksyna A (Botox)
  • abobotulinum-toksyna A (Dysport)
  • incobotulinumtoxin A (Xeomin)
  • rimabotulinum-toksyna B (Myobloc)
  • prabotulinum-toksyna A (Jeuveau)

Ludzie przypadkowo używają terminu „Botox”, aby opisać wszystkie te produkty, choć Botox jest zastrzeżonym znakiem towarowym, który jest własnością jednej firmy.

Jak to działa?

Botoks to neurotoksyna. Substancje te są skierowane do układu nerwowego, zaburzając procesy sygnalizacji nerwowej, które stymulują skurcz mięśni. W ten sposób narkotyk powoduje tymczasowy paraliż mięśni.

Aby jakikolwiek mięsień mógł się skurczyć, nerwy uwalniają w miejscu połączenia, gdzie zakończenia nerwowe spotykają się z komórkami mięśniowymi, chemiczny przekaźnik zwany acetylocholiną. Acetylocholina przyczepia się do receptorów na komórkach mięśniowych i powoduje skurcz lub skrócenie się komórek. Zastrzyki z botoksu zapobiegają uwalnianiu się acetylocholiny, która zatrzymuje kurczenie się komórek mięśniowych. W ten sposób toksyna pomaga mięśniom zmniejszyć ich sztywność.

Zastosowania kosmetyczne

Podstawowym zastosowaniem botoksu jest redukcja wyglądu zmarszczek mimicznych. Ludzie często proszą o zastrzyki w następujących miejscach twarzy:

  • zmarszczki między brwiami, nazywane liniami brwi, liniami szklistymi lub podwyższonymi
  • zmarszczki wokół oczu, znane jako kurze łapki
  • poziome zagniecenia na czole
  • linie w kącikach ust
  • „brukowa” skóra na podbródku

Jednak FDA zatwierdziła zastrzyki tylko do stosowania wokół oczu i na czole.

http://chirurgia-estetyczna.com.pl/

Previous Najlepszy budżetowy telefon z aparatem fotograficznym
Next Jak odkwaszać ciało? Czym jest dieta odkwaszająca?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Uszkodzenie spowodowane przez ukryte kazirodztwo

Miłość dziecka do rodziców jest silna – ale co się dzieje, gdy ta naturalna więź jest wykorzystywana przez rodzica, który nie potrafi lub nie chce wyznaczyć odpowiednich granic? Osoby, które

Life&Style 0 Comments

8 Wskazówek dotyczące zwiększenia żywotności baterii smartfonu

W tym technologicznie połączonym świecie, jesteśmy na naszych telefonach komórkowych bardziej niż kiedykolwiek. Oznacza to, że ważne jest, aby nasze baterie były w pełni naładowane. Oto kilka rzeczy, które można

Life&Style 0 Comments

Ponad połowa Polaków unika rozmów ze swoim partnerem lub partnerką na temat płodności

Z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wynika, że niepłodność dotyka już 1,5 mln par w Polsce. Mimo to niechętnie podejmujemy temat płodności – z powodu wstydu, obawy przed negatywną reakcją otoczenia, a także

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź